تبلیغات
فروش فیلم بلوری - Captain America 2 : The Winter Soldier (کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان)

کارگردانان System.Windows.Forms.TextBox, Text: Captain America: The Winter Soldier: Anthony Russo, Joe Russo

نویسندگان : Christopher Markus, Stephen McFeely

بازیگران : Chris Evans, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson

خلاصه داستان : کاپیتان آمریکا/استیو راجرز در پی یافتن و تثبیت جایگاهش در دنیای جدید است و با نبردها و چالشهای قدیم در قالبی جدید رو برو می‌شود: ماموری از شوروی سابق به نام سرباز زمستان

 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png«کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» اولین فیلم "مارول استودیوز" پس از «انتقام‌جویان» است که روح حقیقی یک اثر ابر قهرمانی را در خود دارد: نبرد، هیجان و ماجراجویی‌های وافر و پایانی همخوان با سایر قسمت‌ها. این فیلم که ادامه «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» است، بعید است بتواند جز عاشقان شخصیت "کاپیتان آمریکا" را طرفدار متعصب خود کند، با این حال آنقدر ماهرانه ساخته شده است که کسانی که از این گونه آثار سینمایی لذت می‌برند اوقات خوشی را با این فیلم سپری خواهند کرد. همچنین بر خلاف برخی دیگر از فیلمهای مرتبط با «انتقام‌جویان»، یک پیش درآمد گزاف یا یک پیوست اضافی نیست. این فیلم داستان خودش را تعریف می‌کند و بر خلاف «ثور 2» و «مرد آهنی 3» غیبت دیگر اعضای گروه "انتقام‌جویان" در آن حس نمی‌شود.

media/kunena/attachments/1957/CaptainAmericaTheWinterSoldier-2.pngعلت آن این است که «سرباز زمستان» از برخی جهات شبیه به یک "خرده(مینی) انتقام‌جویان" عمل می‌کند. داستان علاوه بر "کاپیتان آمریکا" سراغ "بیوه سیاه/ناتاشا رومانوف" (با بازی اسکارلت جوهانسن) و "باز(فالکن)/سم ویلسون" (با بازی آنتونی مکی) نیز می‌رود. بعلاوه "نیک فیوری" افسار گسیخته (با بازی ساموئل ال. جکسون) نیز حضور دارد، که نقشش در اینجا بیش از هر جای دیگری خارج از "انتقام‌جویان" پر رنگ است. رابرت ردفورد – که گزارشها حاکی از آن است که این نقش را به خاطر نوه‌هایش پذیرفته است - شخصیت منفی محترم و دلپذیری در نقش "منشی الکساندر پیرس" به نمایش می‌گذارد.

دو سوم ابتدایی «سرباز زمستان» بیشتر حس و حال یک فیلم هیجانی جاسوسی در دوران جنگ سرد دارد تا یک اثر ابرقهرمانی. media/kunena/attachments/1957/CaptainAmericaTheWinterSoldier-3.jpgفیلم همانطور که انتظار می‌رفت با نبردهایی با جلوه‌های ویژه سنگین و اکشن به موقع دنبال می‌شود، اما این سکانسها نسبت به فیلمهای مشابه بسیار همگن و یکدست ساخته شده اند. با این که سرباز زمستان به صورت 3 بعدی نیز در دسترس است، با قیمت کمتر و به صورت 2 بعدی هم قادر است تجربه‌ای لذت بخش را رقم زند.

فیلم با ماموریتی آغاز می‌شود که کاپیتان یک تیم "شیلد" را به سوار شدن بر یک کشتی دزدیده شده هدایت می‌کند. حمله موفقیت‌آمیز به پایان می‌رسد، اما وقتی که کاپیتان متوجه می‌شود که انگیزه حقیقی این ماموریت حفاظت از دارایی‌های شیلد بوده است، نه نجات جان مردم، اختلافی بین او و رئیس شیلد پیش می‌آید. سپس بعد از آنکه فیوری به عنوان هدف ترور تعیین می‌شود، کاپیتان همراه با ناتاشا و سم در پی یافتن عامل فساد در شیلد بر می‌آید. در خلال این media/kunena/attachments/1957/CaptainAmericaTheWinterSoldier-4.jpgجستجو این سه متوجه می‌شوند که نه تنها عامل فساد از مقامات بسیار بالای شیلد است، بلکه "منشی پیرس" یک مامور فراانسان مخصوص را استخدام کرده است: یک قاتل سابق در شوروی با اسم مستعار "سرباز زمستان" (با بازی سباستیان استن). با رسیدگی به حساب فیوری، "سرباز زمستان" "کاپیتان آمریکا" را هدف قرار می‌دهد.

سرعت پیشروی «سرباز زمستان» در حد مطلوب و صحنه‌های اکشن برای پیشبرد داستان کافی است و نه آنقدر زیاد است که جای همه چیز را بگیرد. یکی از عوامل کلیدی در موفقیت فیلم این است که زمان کافی را به گسترش روابط بین چهار شخصیت اصلی‌اش اختصاص می‌دهد. روابط و کنش و واکنش بین انسان‌ها معمولا در فیلمهای ابرقهرمانی "استاندارد" عنصری کلیدی به حساب نمی‌آید. نحوه پرداختن به این عنصر در «سرباز زمستان» مهر تاییدی است بر اهمیت این media/kunena/attachments/1957/CaptainAmericaTheWinterSoldier-5.jpgفیلم. از طرفی داستان آنقدر بر روی توسعه شخصیت تمرکز نمی‌کند که در آن غرق شود، بلکه به اندازه کافی به جزئیات شخصیت‌های اصلی می‌پردازد تا پا را از سطح تصاویر متحرک معمول فراتر گذارد.

روایت داستان از عناصر غیر قابل پیشبینی بی بهره نیست و از تغییرات ناگهان و بر هم زدن وضع موجود ابایی ندارد. بینندگان کنجکاو می‌شوند ببینند که این فیلم چه اثرات جانبی بر روی سریال "شیلد" شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی خواهد داشت. در پایانِ «سرباز زمستان» اتفاقات به گونه‎‌ای رقم می‌خورند که بیشتر نوید دهنده یک «کاپیتان آمریکا 3» هستند تا «انتقام‌جویان 2». با این حال یک سکانس در خلال تیتراژ پایانی تعبیه شده است، که هدف آن فراهم کردن مقدمه‌ای برای بلاک باستر تابستان در پیش رو است.

آشکارترین امتیازی که «سرباز media/kunena/attachments/1957/CaptainAmericaTheWinterSoldier-6.jpgزمستان» دارد این است که به یکنواختی و شباهت‌هایی که بسیاری از فیلمهای ابرقهرمانی دیگر به آن دچار هستند مبتلا نشده است. سپردن زمام کار به دستان برادران جو و آنتونی روسو – که کارنامه‌شان عموما متشکل از کارهای تلویزیونی است – مبیّن آن است که مارول با این تصمیم قصد داشته است با «سرباز زمستان» به دست‌آورد هنری متفاوتی دست یابد. چیره دستی برادران روسو بالاخص در صحنه‌های آرام و شخصیت محور آشکار است. با این حال در مورد سکانسهای اکشن با اینکه به خوبی از عهده‌اش برآمده اند، چیز قابل تمایزی ارائه نمی‌شود.

«سرباز زمستان» از آن دست فیلمهای مطرحی است که به ندرت در خارج از فصلهای کریسمس/روز شکرگزاری یا تابستان اکران می‌شوند. به دلیل نبود رقیب جدی در فروش، این فیلم به احتمال فراوان به فروش قابل توجهی دست پیدا خواهد کرد و تا چهار media/kunena/attachments/1957/CaptainAmericaTheWinterSoldier-8.jpgهفته دیگر که «مرد انکبوتی شگفت انگیز 2» به میدان بیاید به تسخیر گیشه‌ها ادامه خواهد داد. بعید است این فیلم به سرنوشت «مرد آهنی 3» و «ثور 2» دچار شود و به مذاق طرفداران کامیک بوک خوش نیاید. این فیلم یک سرگرمی غیرمعمولی چشمگیر است، که هر از گاهی نیاز آن را حس می‌کنیم. 

(قابل توجه افرادی که تیتراژ پایانی را تماشا می‌کنند: دو "صحنه ویژه" در تیتراژ وجود دارد؛ صحنه اول به صورت مستقیم فیلم را به «انتقام‌جویان 2» پیوند می‌دهد. صحنه کوتاه دیگری هم پس از پایان تیتراژ وجود دارد. البته این صحنه چیز مهمی نیست و برای کسانی قرار داده شده media/kunena/attachments/1957/CaptainAmericaTheWinterSoldier-7.jpgاست که تصمیم دارند تا انتها فیلم را تماشا کنند)فروش فیلم بلوری