تبلیغات
فروش فیلم بلوری - The November Man (مرد ماه نوامبر)

media/kunena/attachments/1598/TheNovemberMan4.jpgکارگردان : Roger Donaldson

نویسندگان : Michael Finch, Karl Gajdusek

بازیگران : Pierce Brosnan, Luke Bracey, Olga Kurylenko

برگرفته از رمان "هیچ جاسوسی وجود ندارد" به قلم: بیل گِرانجِر

خلاصه داستان : فیلم با نمایش پیش درآمدی در سال ۲۰۰۸ آغاز می شود. کهنه جاسوس سابق دِوِرو مشغول آموزش ترفندهای این حرفه به شاگرد کله شقش، دیوید مِیسون ، است. در طول این ماموریت، مِیسون مرتکب اشتباهی می شود و به دلیل نافرمانی از یک دستور مستقیم، یک کودک کشته می شود. دِوِرو که از این اتفاق حسابی آشفته حال می شود و نمی تواند فکر پسرک را از ذهن بیرون کند، تصمیم به بازنشستگی می گیرد. او به جایی دورافتاده می رود تا بتواند نقش یک پدر تنها را برای فرزندش ایفا کند. در این اثنا مِیسون به یک مامور ارشد تبدیل می شود و به خوبی جای خالی دِوِرو را پر می کند و...

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png
«مرد ماه نوامبر/ The November Man"» شبیه تمام آن تریلرهای جاسوسی درجه دومی است که تاکنون روی پرده نقره ای سینما نمایش داده شده اند. «مرد ماه نوامبر» با روایت شلخته ای که می توان آن را با نسخه رقیق شده آثار رابرت لادلوم،لِن دیتِن و جان لوکاره اشتباه گرفت روایتگر ماجرای جاسوسی است که دوران خدمتش به پایان رسیده و در جریان آخرین ماموریتش برای افشای هویت مغز متفکر یک خرابکاری درگیر توطئه هایی می شود. فیلمنامه این اثر، کار مشترک مایکل فینچ و کارل گاجداسِک است که بر اساس رمان «هیچ جاسوسی وجود ندارد» بیل گرانجِر تنظیم شده است. در فیلمنامه تمام کلیشه های جاسوسی قابل تصور در قالبی از صحنه های تیراندازی، مبارزه و تعقیب و گریز با یکدیگر مخلوط شده اند.

تنها دلیل [موجه] برای دیدن «مرد ماه نوامبر» بازی پیرس بِرازنان است. این بازیگر بعد از به سر آمدن دوران بازی اش در نقش مامور ۰۰۷ فیلم های جیمز باند در تلاش است تا نقش مناسبی برای خود پیدا کند؛ در این فیلم بِرازنان ما را به تماشای نسخه ای از آنچه باند ممکن است بعد از بازنشستگی انجام دهد، دعوت می کند. این اولین باری نیست که یک بازیگر چنین می کند. شون کانری هم نسخه دوران پیری مشهور ترین شخصیت خود را بازی کرده است- یک بار در نقش مامور یان فِلِمینگ در «دیگر هرگز نگو هرگز / Never Say Never Again» و یک بار هم در نقش مشابهی در فیلم «صخره / The Rock». در «مرد ماه نوامبر» بِرازنان با اسم پیتر دِوِرو بازی می کند و کارفرمایش CIA است منتها هر بار با سرعت تفنگش را در می آورد و شروع به تیراندازی می کند، تقریباً انتظار داریم که موسیقی متن معروف مانتی نورمن[۱] را بشنویم.

media/kunena/attachments/1598/TheNovemberMan2.jpgفیلم با نمایش پیش درآمدی در سال ۲۰۰۸ آغاز می شود. کهنه جاسوس سابق دِوِرو مشغول آموزش ترفندهای این حرفه به شاگرد کله شقش، دیوید مِیسون (با بازی لوک بِراسی)، است. در طول این ماموریت، مِیسون مرتکب اشتباهی می شود و به دلیل نافرمانی از یک دستور مستقیم، یک کودک کشته می شود. دِوِرو که از این اتفاق حسابی آشفته حال می شود و نمی تواند فکر پسرک را از ذهن بیرون کند، تصمیم به بازنشستگی می گیرد. او به جایی دورافتاده می رود تا بتواند نقش یک پدر تنها را برای فرزندش ایفا کند.

در این اثنا مِیسون به یک مامور ارشد تبدیل می شود و به خوبی جای خالی دِوِرو را پر می کند.

بعد فیلم به ۵ سال بعد فلش فوروارد می خورد. توسط یک مشاور قدیمی به نام هانلی (با بازی بیل اِسمایتِراویچ) پای دِوِرو به زور به ماجرایی باز می شود و از او خواسته می شود تا از یک مخبر روس که اطلاعات ارزشمندی درباره رئیس جمهور بعدی روسیه آرکادی فیدیروف (با بازی لازار ریستوفسکی) در اختیار دارد محافظت کند. اوضاع بر وفق مراد دِوِرو پیش نمی رود، شاید چون تمام این ها توطئه هایی از جانب یک جاسوس دو جانبه در CIA هستند (اتفاقی که همیشه در فیلم های اینچنینی روی می دهد) و این مخبر (که اتفاقاً مادر بچه دِوِرو هم از آب در می آید) به ضرب گلوله کشته می شود. دِوِرو به خاطر این افتضاح شماتت می شود و CIA درصدد حذف وی بر می آید. حال دِوِرو با انگیزه انتقام جویی شخصی شروع به بررسی گذشته فیدیروف می کند. او در جریان این جستجو، آلیس فورنیه (با بازی اُلگا کوریلِنکو)، یک مددکار اجتماعی، را می یابد که در گذشته به روسپی کم سن و سالی که فیدیروف با او در ارتباط بوده، کمک کرده است. ضمن این که دِوِرو به باز کردن گره این media/kunena/attachments/1598/TheNovemberMan1.jpgتوطئه نزدیک می شود، به مِیسون ماموریت داده می شود تا کار استاد سابق خود را تمام کند.

مشکل «مرد ماه نوامبر» مشکل سبک فیلمبرداری آن نیست. کارگردان راجِر دونالدسون (که قبلاً با برازنان در «قله دانته / Dante’s Peak» همکاری کرده و همچنین فیلم های «دزدی از بانک / The Bank Job» و «سیزده روز/ Thirteen Days» را کارگردانی کرده است) صحنه های اکشن را به صورت واضح و کوتاه گرفته است. این که شخصیت ها بعد از تحمل این همه درد و عذاب هنوز هم می توانند روی پاهای خود بایستند مضحک است، البته این احتمال وجود دارد که این فیلم دنیایی را به تصویر می کشد که در آن اسکلت انسان ها از تیتانیوم ساخته شده است. متاسفانه به جای صحنه های نبرد ماهرانه از این جور صحنه ها زیاد در این فیلم دیده می شوند و اینجا است که «مرد ماه نوامبر» دچار افت می شود. فیلمنامه در بهترین حالت سیاه مشقی بیش نیست. شخصیت ها ناقص هستند. ماجرای عشقی بین دِوِرو و آلیس فاقد فضا و زمان کافی برای شکوفا شدن است. در یک کلام، «مرد ماه نوامبر» بیشتر یک کلی گویی ناقص از یک فیلم جاسوسی ژنریک است تا یک اثر کامل با جزئیات فراوان.

حضور بِرازنان چشمگیر است و او با گروهی از بازیگران شخصیتِ توانا که به سختی می توانند [در این فیلم] عرضه اندام کنند احاطه شده است. چیز افتضاحی در مورد «مرد ماه نوامبر» وجود ندارد، اما در عین حال چیز چشمگیر و درستی هم در آن نیست. این فیلم در واقع اثری غیرضروری و اشتقاقی تلقی می شود.


منتقد: جیمز براردینلی - امتیاز ۵ از ۱۰ (۲ از ۴)


فروش فیلم بلوری